Image placeholder

Профілактика та раннє виявлення раку

Image placeholder

Профілактика та раннє виявлення раку

Раннє виявлення раку шкіри

Перевірка шкіри

Слід регулярно перевіряти шкіру на наявність змін. Це допоможе вам дізнатися, що є нормальним для вашої шкіри, і помітити, коли щось може бути не так. Зверніться до свого лікаря, якщо ви виявите якісь зміни на шкірі.

Як перевірити шкіру?

Перевірте свою шкіру в добре освітленій кімнаті. Використовуйте дзеркало, щоб ви могли придивитися до всього свого тіла.Підніміть руки і подивіться на праву і ліву сторони тіла в дзеркалі. Перевірте області пахв і обидві сторони рук. Подивіться на свої руки, кожен палець, між пальцями та нігті.Подивіться на спину, спереду і з боків ніг. Подивіться на поверхню і підошви ніг, нігті на ногах і проміжки між пальцями ніг. Також перевірте область геніталій та між сідницями.Подивіться на своє обличчя, шию, потилицю і шкіру голови. Використовуйте ручне дзеркало та дзеркало на повний зріст разом з гребінцем для перевірки шкіри голови.Нехай хтось, кому ви довіряєте, допоможе вам перевірити ділянки, які важко побачити.

Що шукати?

Рак шкіри зазвичай починається як аномальна ділянка або змінюється на будь-якій ділянці шкіри. Шукайте та зазначайте будь-які зміни, зокрема:- виразку, яка не загоюється або повертається після загоєння;- родимку або болячку, яка сочиться, кровоточить або утворюється скоринка;- зміну кольору, розміру або форми родимки;- наріст або область, яка свербить або болить;- шорсткі або лускаті червоні плями;- невеликі, гладкі та блискучі грудочки, що мають перламутрово-білий, рожевий або червоний колір;- блідо-білі або жовті плоскі ділянки, схожі на шрами;- підняті грудочки, які вдавлені в центр.

Що робити, якщо ви виявили зміни на шкірі?

Повідомте свого лікаря якомога швидше, якщо ви помітили будь-які зміни на шкірі. Ваш лікар проведе шкірний огляд, щоб перевірити конкретну ділянку та виявити будь-які ознаки раку шкіри. Вас можуть направити до фахівця, наприклад, до дерматолога або пластичного хірурга. Ваш лікар може зробити біопсію шкіри, щоб перевірити на наявність раку.

Перші ознаки раку

Heading photo

Меланомний рак

Симптоми меланоми

Зверніться до свого лікаря, якщо у вас є якісь із цих змін на шкірі:● асиметрія – половина родимки не має такої ж форми, як інша половина;● краї родимки нерівні (неправильні). Можуть виглядати нерівними, вирізаними або розмитими. Колір може поширюватися навколо родимки.● колір родимки нерівномірний. Він може мати відтінки засмаги, коричневого та чорного. Іноді також видно ділянки синього, сірого, червоного, рожевого або білого кольорів.● діаметр – розмір родимки перевищує 6 мм, що приблизно відповідає розміру гумки для олівця.● відбувається зміна кольору, розміру, форми або відчуття родимки. Родимка може свербіти або у вас може виникнути відчуття печіння або поколювання.

Heading photo

Немеланомний рак

Симптоми базаліоми

Базаліома зазвичай розвивається на ділянках шкіри, що піддаються дії сонця, особливо на голові, обличчі та шиї. Він також може розвиватися в центральній частині тіла (тулубі). Базаліома може з'явитися на шкірі як:● рана, яка не заживає або повертається після загоєння;● блідо-білі або жовті плоскі ділянки, схожі на шрами;● припухлі та лускаті червоні плями;● невеликі, гладкі та блискучі грудочки, що мають перламутрово-білий, рожевий або червоний колір;● рожевий наріст з піднятими краями та відступами в центрі;● наріст, на поверхні якого є дрібні кровоносні судини;● рана, яка кровоточить;● наріст або ділянка, яка свербить.

Heading photo

Немеланомний рак

Плоскоклітинний рак

Плоскоклітинний рак зазвичай розвивається на ділянках шкіри, що піддаються дії сонця, але його також можна виявити на шкірі навколо статевих органів та заднього проходу. Може виникати на шкірі рубців, виразок та опіків. Плоскоклітинний рак може з'являтися на шкірі як:● виразка, яка не загоюється або повертається після загоєння;● шорсткі або лускаті червоні плями з неправильними межами;● підняті грудочки, які вдавлені в центр;● наріст, схожий на бородавку;● наріст або ділянка, яка свербить або болить.

Фактори ризику виникнення раку шкіри

Засмага

Засмага на вулиці або в приміщенні може мати небезпечні наслідки. Хоча це часто візуально пов’язано з поняттям «гарного здоров’я», “сяйво” засмаги є абсолютно протилежним – це свідчить про пошкодження ДНК вашої шкіри. Засмага пошкоджує клітини шкіри і прискорює видимі ознаки старіння. Найгірше, що засмага може призвести до раку шкіри.
Факт: не існує такого поняття, як безпечна чи здорова засмага. Засмага збільшує ризик розвитку базаліоми, плоскоклітинного раку та меланоми.
Ваш найкращий захист – це взагалі уникати засмаги.

УФ-індекс

Сонце змінюється за інтенсивністю, за сезоном, часом доби та географічним розташуванням. Високий УФ-індекс означає, що незахищена шкіра буде горіти швидше або сильніше. Будьте обережні, особливо коли сонце найсильніше. Але навіть коли індекс низький, ризик залишається. Захищайте себе щодня.Ви можете «згоріти» і в похмурий день: будьте обережні, навіть коли сонце не світить. До 80% УФ-променів можуть проникати через хмари.Для людей зі світлою шкірою, особливо з генетичною схильністю, сонячні опіки відіграють чітку роль у розвитку меланоми. Дослідження показують, що УФ-промені, які пошкоджують шкіру, можуть також змінити ген, що пригнічує пухлину, даючи пошкодженим клітинам менше шансів на відновлення, перш ніж перерости в рак.Люди, які працюють або займаються спортом на відкритому повітрі, мають більший ризик частих сонячних опіків, які можуть призвести до раку шкіри.Навіть один пухирчастий сонячний опік у дитинстві чи підлітковому віці більш ніж подвоює ваші шанси на розвиток меланоми в майбутньому.Пошкодження шкіри накопичуються з часом, починаючи з першого сонячного опіку.

Світлочутливість

Світлочутливість – це підвищена чутливість шкіри або незвична реакція, коли ваша шкіра піддається впливу ультрафіолетового випромінювання від сонячного світла або солярію. Ви можете стати світлочутливими внаслідок призначення ліків, що відпускають за рецептом або без рецепта, стану здоров’я чи генетичного розладу, або навіть від використання певних видів засобів для догляду за шкірою. Незалежно від вашого типу шкіри, якщо у вас розвивається світлочутливість, ви можете бути особливо схильними до стійкого пошкодження шкіри та раку шкіри від навіть обмеженого впливу ультрафіолетового випромінювання.Розуміння того, що таке світлочутливість і чому вона виникає, допоможе вам з особливою обережністю захистити здоров’я шкіри.

Тип шкіри

Існує шість типів шкіри, від дуже світлої (тип 1) до дуже темної (тип 6), згідно з науковою класифікацією, відомою як набір шкіри за Фіцпатріком. Розроблена в 1975 році лікарем Гарвардської медичної школи, система класифікує тип шкіри відповідно до кількості шкірного пігменту та реакції шкіри на вплив сонця. Визначення типу шкіри може допомогти передбачити загальний ризик пошкодження сонцем та раку шкіри.Ваш тип шкіри є основним фактором ризику раку шкіри, включаючи меланому. І хоча це правда, що люди зі світлим відтінком шкіри більш схильні до сонячних опіків, пошкодження сонця та раку шкіри, опромінення ультрафіолетом може підвищити ризик раку шкіри, навіть якщо ви засмагаєте і не згораєте. Ось чому має сенс знати шкіру, в якій ти перебуваєш.